Tahtacı Aleviler: Yeni bir dünya mümkün

Mersin’de Toroslar eteğinde bulunan Kızılkaya köyünde yaşayan Tahtacı Alevileri, kültürlerini yaşatmak ve komün bir yaşamı örgütlemek için Yeni Dünya Derneği’ni kurdu.

Toroslar eteğinde Tahtacı Aleviler tarafından kurulan Yeni Dünya Derneği’nde hem ekolojik hem de ortaklaşa bir yaşamın temelleri atılıyor

Mersin’de Toroslar eteğinde bulunan Kızılkaya köyünde yaşayan Tahtacı Alevileri, kültürlerini yaşatmak ve komün bir yaşamı örgütlemek için Yeni Dünya Derneği’ni kurdu. Geçtiğimiz Mayıs ayında kurulan dernekte komün yaşamın yanı sıra ekolojik bir yaşam esas alınıyor. Derneğin kurucularından Oktay Armutoğlu, talan edilen her şeye inat yeni bir yaşamı örmek amacıyla yola çıktıklarını dile getirdi. Komün yaşam çerçevesinde köyde dernek bünyesinde çeşitli atölye çalışmaları yapıyoruz. Ahşap malzemelerden her türlü ürün yapıyoruz, özellikle doğaya atılan ve doğada geri dönüşümü zor olan ürünleri yeniden şekil vererek, değerlendiriyoruz” dedi.

‘Özgür alanlar’

Ahşap ve cam atölyelerinin yanı sıra seramik atölyesi de olduğunu aktaran Armutoğlu, seramik atölyesine özellikle kadın ve çocuklar ilgi gösterdi. Seramik atölyesinde insanların hayal ettiklerini ürüne çeviriyor. Derneğin amacında herkesin kendini hür bir şekilde ifade edebileceği ve özgür hissedeceği alanlar yaratmaktır. Bu yaz çocukların doğayla bağını geliştirmek için bir kamp yaptık, bu kampla çocuklar doğa ile iç içe oldu ve ilk kez çocuklar anne ve babaların kontrolü dışında olmanın tadını çıkardı” diye belirtti.

Kapımız herkese açık

Mümkün olduğu kadar parayı az kullandıklarına dikkat çeken Armutoğlu, şöyle devam etti: Yazın dernek bahçesinde ürettiğimiz ve köylülerin desteğiyle reçel, salça, yeşillik kurutuyoruz ve konserve yapıyoruz. Yaşam da her şeyin bir karşılığı var. Devletten yardım alırsak önümüze bir sürü kural getirilecek ve onlara bağlı olmak zorunda oluruz. Biz ona uymak ve kurallara göre yaşamak istemiyoruz. Kurduğumuz bu yaşamda kurallar yok. İnsanın kendini özgür hissettiği şekilde hareket etmesi var. Kapımız herkese açık, burada her düşüncedeki insanın kendini var etmesi için imkânı var.”

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

Tarih içinde yayınlandı