Nurten Öztürk

“Yapabileceğiniz onca iş varken, siz neden duruyorsunuz?”

Üçüncü çocuğum Ali Şafak‘a hamile olduğumu öğrendiğimde karar vermiştim, çok sevdiğim biyoloji öğretmenliği görevime ara verecek, onu kendim büyütecektim.

Öğretmenlikten ayrılıp madeni yağ şirketi ile ticarete atılan eşim nedeniyle bu isteğimi gerçekleştirebildim. Oğlumuz iki yaşını bitirdiğinde, özlediğim işime dönmek istedim. Eşim Fikret “yeni bir dönemden geçiyoruz, yardımına ihtiyacım var dükkanda” dedi. Böylece madeni yağ dükkanına gelip gitmeye başladım. Önce çalışma ortamını iyileştirmeye, beden ve ruh sağlığına uygun hale getirmeye koyuldum. Sonra hesap kitap işlerini öğrendim. Zamanla büyüdük, akaryakıt istasyonlarımız oldu. Mersin’den İstanbul’a taşındık.

İstasyonlarımızın sayısı 17’yi bulmuştu. 1992 yılında akaryakıt dağıtım şirketi OPET’i kurduk. Bütün iş yerlerimizde çalışma koşullarının uygunluğu, çalışanların mutluluğu önceliğimizdi.

İstasyonların ve tuvaletlerinin temizliği, engellilerin kullanımına uygunluğu ve müşteri memnuniyetinden, yarattığımız çevre kirliliğine varan çok kapsamlı bir süreci seçtim, OPET’in sosyal sorumluluk projelerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi oldum.

Temiz Tuvalet, Yeşil Yol, Örnek Köy, Trafik Dedektifleri, Çanakkale ve Truva Tarihe Saygı Projelerimizin tümü devamlılığı olan projeler. Nedeni halkla buluşup insanlarda davranış değişikliğine yol açarak sosyal fayda düzeyine ulaşmış olması.

Sürdürebilirlikle ilgili dünyada altın madalya almış ve Harvard Üniversitesi'nde “case“ olarak okutulmakta olan projelerimiz var.

68 yaşındayım. Kocama, ilk tanıştığımız üniversite yıllarındaki kadar aşığım. İki oğlumuz, bir kızımız, dört de torunumuz var. Şiirler, bazı dergiler için gezi yazıları, makaleler yazıyorum, fotoğraf çekiyorum.

“Neden bu kadar koşturma? Dur, dinlen artık !” diyenler oluyor. Onlara diyorum ki “yapabileceğiniz onca iş varken , siz neden duruyorsunuz?” Varlığımızla bir şeyleri olumlu yönde değiştiremiyorsak, neden yaşıyoruz?

Nurten Öztürk, OPET Petrolcülük Kurucu ve Sosyal Sorumluluk Projelerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi
İstanbul, 2 Ekim 2018

Daha fazla hikaye için bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

www.facebook.com/insanhikayeleri.com.tr
www.instagram.com/insanhikayeleri

Bu fotoğraf ve hikayesi insanhikayeleri.com.tr’ye aittir. Paylaşmak ve alıntı yapmak isterseniz, ilgili bağlantıyı ve #insanhikayeleri #humanstories etiketlerini kullanmanızı rica ederiz.

Fotoğrafçı: Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu