Kadınların El Emeği Soma’da Umut Oluyor!

Soma maden faciası sonrasında, Anatolian Artisans Derneği öncülüğünde Soma’da bir araya gelen 24 kadın, Amerikalı ünlü tasarımcıların rehberliğinde geleneksel tığ ve oya işleriyle el emeği ürünler üretiyor. Kadınlar kurmuş oldukları Rota Anadolu El Sanatları Kooperatifi’nde Soma Artisans markasıyla el emeği ürünlerin satışını yaparak ailelerinin geçimini sağlıyorlar.

2014 yılının Mayıs ayında Soma’da gerçekleşen maden faciası 301 madencinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Facia sonrası Soma’da diğer maden işletmeleri de kapandı ve geride kalan binlerce aile Soma’da neredeyse tek geçim kaynakları olan madenlerden de edilmiş oldu. Tarımsal faaliyetlerin de madenlerden dolayı imkânsızlaştığı Soma’da, kadınlar el emeği ile ürettikleri ürünleri satarak ailelerinin geçimini sağlamaya çalışıyorlar.

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Anatolian Artisans, Mayıs 2015’te, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Soma Şubesi ile işbirliği yaparak, Somalı kadınlara sürdürülebilir bir ekonomik modelin kazandırılması için bir proje başlattı. Anadolu’daki geleneksel sanatların tanıtımını yapmasının yanında; düşük gelirli el sanatçılarına ekonomik destek sağlamak adına ürün geliştirme, mikro işletme idaresi eğitimi ve pazarlama alanlarında destek sunan Anatolian Artisans, projeye fon sağlayan Turkish Philantrophy Fund (TPF) ve The Poverty Alleviation Fund (TPAF)’in katkılarıyla projeyi hayata geçirmiş oldu.

Anatolian Artisans ve TPAF’in ortak yürütücülüğünde, Amerikalı ünlü tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery’nin yaptığı atölye çalışmalarıyla Somalı 24 kadın, Soma Artisans markasıyla geleneksel tığ ve oya işi ürünlerin yanı sıra tasarımsal ürünler de üretmeye başladılar. Kadınların el emeği ile ürettikleri ürünlerin üzerindeki çizimler ise Somalı çocukların çizdiği resimlere ait. Ürünlerin satışını gerçekleştirmek ve projeyi sürekli bir ekonomik döngü haline getirmek için Somalı kadınlar ‘Rota Anadolu El Sanatları’ adında bir de kooperatif kurdular.

Soma Artisans ürünleri Beymen Grup’unda Somalı kadınlara destek vermesiyle 23 Nisan tarihinden itibaren Beymen İstinye Park ve Zorlu Center mağazalarında görücüye çıktı. Bununla birlikte Soma Artisans ürünleri 2016 Temmuz ayında dünyaca ünlü halk sanatları fuarı olan Santa Fe International Folk Art Market’te sergilenecek. Somalı kadınlar, kooperatiflerinde daha çok kişiyi istihdam ettirmek ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmek adına satış kanallarını arttırmaya, el emeği ürünlerini daha çok kişiye duyurmaya çalışıyorlar.

Soru ve görüşleriniz için soma@somaartisans.com mail adresi yoluyla bize ulaşabilirsiniz.