Gölgede Kalan Yeteneklere Işık Tutan Bir Çocuk Romanı: Yetenek[siz]

Hayat bazen başarısızsın diye fısıldar, tam da bir işe yaramayacağını düşündüğün zamanda başarı kapını çalar. Başarısız olduğuna inanan bir çocuğun kendini keşif yolculuğunu anlatan Yetenek[siz], çocuklarınıza ilham veren eğlenceli bir roman.

Yetenek[siz], okul eğitiminin başarıyı standart ölçütlere göre belirlediği bir sistemde, ders notları düşük ve biraz da hareketli bir çocuk olan Donovan’ın fark edilmesini anlatıyor. Kitap, ailelere çocuklarının farklı türde başarıları olabileceğini, çocuklara ise “başarılı” olarak tanımlanmanın hayatın tek amacı olmadığını gösteriyor.

Çocukların iç dünyasını Donovan’ın gözünden anlatan Yetenek[siz], kıyıda köşede kalanların bir adım ileri çıktığı bir hikâyeyi esprili bir şekilde aktarıyor. Kitap, “değer görmek için başarılı olmana gerek yok” mesajını içeriyor. Yetenek[siz] kitabı eğitim sistemini ve başarıyı ölçme şeklimizi eleştirirken çocuklara cesaret veriyor.

Kendini yanlışlıkla Üstün Yetenekliler Okulu’nda bulan Donovan, derslerden yüksek not alamıyorken, okulda kendini nasıl göstereceğini düşünmeye başlar. Üstün zekâlı çocukların sahip olamadıkları bir yeteneği olduğunu fark ettiğinde okuldaki robot yarışmasına çoktan katılmıştır. Okulun ve ailenin, çocuklara yaklaşımlarını değiştirdiğinde önceden fark edilmeyen yeteneklerin ortaya çıkabileceğini anlatan Yetenek[siz], çocuklara ilham kaynağı oluyor.

Yetenek[siz], kitabında, biraz muzip, danışlarının sonucunu düşünmeyen ama bir o kadar da iletişimi güçlü, pozitif bir çocuk olan Donovan’a daha yakından bakıyoruz. Ailesi ve öğretmenlerinin sürekli eleştirdiği Donovan, ancak Üstün Yetenekliler Okulu’na gittiğinde etrafındakiler tarafından fark edilip önemseniyor. Aslında değişen Donovan değil, öğretmenleri ve ailesinin bakış açısı.

Üstün Yetenekliler Okulu’ndaki çocukların tekdüze hayatına renk getiren Donovan, o okulda bulunduğu sürece, arkadaşlarının da bakış açısını değiştiriyor, hayattan keyif almalarını sağlıyor. Arkadaşları ve öğretmenleri ise, Donovan’ın okuluna mutlu bir şekilde gitmesine katkıda bulunuyorlar. Donovan belki de ilk defa önemseniyor, takdir görüyor. Her çocuğun aynı olması gerekmediğini düşünenlerdenseniz, Yetenek[siz] kitabı, çocuklar için harika bir hediye!

Gordon Korman’ın Yetenek[siz] romanını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.