ÇİN’DE TÜRKİYE’Yİ ARDAHAN TEMSİL EDECEK

Bu iki testi geçen aday seçimi kazanır

DEMEK oluyormuş. Ardahan’dan Türkiye şampiyonu yazılımcılar çıkıyormuş. Haberi duyunca merak edip araştırdım. Nasıl oldu da Ardahanlı çocuklar ülkenin çok daha gelişmiş coğrafyalarından gelen akranlarını geride bırakarak Türkiye’yi Çin’de temsil etme fırsatını elde etti? Buyurun, haftanın hayalini birlikte anlayalım.

Ardahan Eğitim Vakfı Başkanı İlter Avşar bu proje için ilhamı İstanbul’da özel okullarda okuyan çocuklar için açılan kodlama derslerinden almış. ‘Neden kendi çocuklarım için olan fırsatlar, Ardahanlı çocuklar için olmasın?’ demiş. Sonra bakmış dernek yöneticileri ondan daha istekli, hep beraber bir kampanya başlatmışlar. Sadece Ardahanlı değil, ülkenin geleceğinin yazılımda olduğuna inanan pek çok kişi yardıma koşmuş. Yaklaşık 120 bin liralık bir bağış sonucu Ardahan 23 Şubat İlkokulu’nda Robotik Kodlama Atölyesi kurulmuş. İçinde son model bilgisayarların, robot mekanizmalarının, legoların ve güç kaynaklarının olduğu bu laboratuvara gönüllü kayıt olan öğrenci sayısı 140. Ama sorun ekipmanla çözülmüyor. Öğretmen olmazsa robot da, yazılım da öğrenilmiyor... İşte o noktada da imdada bir avuç idealist bilgisayar öğretmeni koşuyor... Gerisi bildiğiniz formül: Un, yağ ve şeker...

ARDAHAN ŞAMPİYON!
Bu iki kelimeyi bir arada çok sık gören bir coğrafya değil bizimkisi. Elbette potansiyel var. Ama işte potansiyelin varlığı yetmiyor. Birilerinin o potansiyelin ötesini hayal etmesi, birilerinin o hayale ortak olması, birilerinin de o hayali hayata geçirmesi gerekiyor. Tüm bunlar olunca o zaman bu pek bir arada görmeye alışmadığımız iki kelime kolayca bir araya geliyor: Ardahan şampiyon! Ama yetmez, Ardahan’dan Türkiye şampiyonu çıkarsa, Türkiye’den de dünya şampiyonu çıkar pekâlâ. Kasım ayında Çin’de yapılacak yarışmaya gidecek ortaokul öğrencileri Asım Efe Gürel, Ayşenur Uslu, Nuri Katar ve Hayriye Tuana Açıkyıldız’a sonsuz başarılar. Kıymetli öğretmenleri Samet Arslan ve Sedat Tufançlı’ya dağ başındaki o muazzam coğrafyada gençlere yeni dünyalar açtıkları için içten teşekkürler. Eksilen her şeyin çaresi bulunur, hayallerimiz eksilmesin yeter.

Selçuk Şirin