54 Yaşındaki Nuran Erden Germiyan Köyü’nün Duvarlarını Renklendiriyor

Germiyan'ın mural artisti Nuran Erden'le tanışın!

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı şirin bir köy Germiyan Köyü. 2016 yılında Türkiye’nin ilk slow food köyü olmaya hak kazanmış. Slow food neymiş diyenler için hızlıca açıklayalım; bir ürünün yetişmeye başladığı andan tüketildiği ana kadar her şeyin şu anki tempposundan çok daha yavaş ilerlemesi gerektiğini savunan bir hareket bu. Temel amaçları tüketiciye ulaşan ürünlerin iyi kalitede olması, çevreye zarar vermemesi ve uygun fiyatlı olup herkese ulaşması.

Yıllarca çobalık yapmış, ardından tarımla uğraşmaya başlamış Germiyan’lı mural artisti Nuran Erden Trakya Üniversitesi Halıcılık Bölümü mezunu.

Evinin bahçesinde bir kafe açmış ve kafenin tahta sandalyelerine çizmeye başlamış. Sandalyeler dar gelince önce kendi evinin duvarlarını, sonra tüm köyü çiçeklendirmiş.

Köy halkı önce yadırgamış Erden'in çizimlerini, sonra o kadar beğenmişler ki sıraya girmeye başlamışlar. Sitem ediyorlarmış “bizim evin duvarlarına neden çizmiyorsun Nuran Abla” diye.

Evin sahibi kireçle tüm duvarı beyaza boyayıp temizledikten sonra gelip başlıyormuş çizmeye.

Erden, duvar resimlerinde klasik Türk motiflerini kullanmayı seviyor. "En çok mavi beyaz renklerini seviyorum. Çünkü mavi Akdeniz rengi. Akdeniz ülkelerinde de hakim olan renk mavi beyazdır. Artık köydeki evlerin içi sahiplerinin, duvarları benim. Resimlerimi gördükçe çok seviniyorum. Boş duvarlara bakmak yerine çiçeğe ağaca bakmak daha güzel. İnsana mutluluk veriyor. Eminim dışarıdaki insanlara da mutluluk veriyordur" diyor.

Ünü yayılmaya başladıktan sonra, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Mural İstanbul Festivali’ne davet edildi. 2012’den beri yerli yabancı pek çok sokak sanatçısının Kadıköy’ün duvarlarını renklendirdiği bu festivalde Erden de Kuşluk Parkı’nı süsledi.