2 Kadın Anadolu’da

2 Kadın Anadolu’da, resmi değil fahri gezer. Yerel hikayeleri, yemekleri, el sanatlarını merak eder. Anadolu’nun zengin kültürünü yerinde görmek, anlatmak, yazmak, paylaşmak ister.”

Armağan Portakal

1969 Salihli doğumlu. Çevre mühendisi ama özel sektörde pazarlama kariyeri yaptı.

2005 yılında istifa ederek kurumsal hayat dışına çıktı ve freelance pazarlama yol arkadaşlığı sistemini oluşturdu. Geziyor, fotoğraf çekiyor, yazıyor. Gezilerinde kentlerin kendinde bıraktığı hislere odaklanıyor. “Armağanın Penceresi’ olarak iki kişisel fotoğraf sergisi açtı, tüm gelirini Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na bağışladı.

Hayatta ilham aldığı insanlar var ve “ilham alıyorsam, ilham vermeliyim zincir tamamlansın” diye düşünüyor. Paylaşmak için mükemmel olmayı beklemiyor. Her gün bir tutam alın teri ve emek kemikleri güçlendirir, insanı dik tutar diyor.

Zeytin sever. Eşiyle çiftlik kuruyor ve çiftçiliği öğreniyor. Evli. #Benistanbul fotoğraf projesi üyesi.

#2kadinanadoluda diyerek Banu Tozluyurt ile birlikte Anadolu’yu gezerek, kültürel zenginliklerimizin peşine düştü

www.armaganportakal.com

Banu Özkan Tozluyurt

1974 yılında İstanbul’da doğdu. İstek Vakfı Özel Belde Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’ni bitirdi. Ortaokul yıllarında mahallelerindeki bir düğme fabrikasında delikleri kapalı çıkan düğmeleri delerek başladığı iş hayatı lise ve üniversitede ders vererek devam etti. Annesinin de eğitimci olmasının da etkisi var mı bilinmez Eğitmen ve Yönetim Danışmanı olarak iş hayatına devam etti. Peter Senge’den aldığı eğitimlerle Sistem Yaklaşımı, Öğrenen Organizasyonlar ve Takım Halinde Öğrenme Laboratuvarı çalışmalarında bulundu. 2000 – 2004 yılları arasında Türkiye’nin önde gelen mobil telekomünikasyon firması ve ulusal bankasında eğitim yöneticiliği görevlerinde bulundu.2008 yılından beri kendi eğitim ve danışmanlık firmasında Kişisel Gelişim, Yönetim Kültürü, İletişim Becerileri, Çağrı Merkezi, Müşteri İlişkileri, Hizmette Kalite, Sunum Teknikleri konularında eğitimler vermektedir. Yaşam koçluğu sertifikası sahibidir ve bireysel koçluk yapmaktadır. Kadınlara yönelik “Hayalime Dokun” adlı sosyal sorumluluk projesinin yaratıcısıdır. Farklı kadın hikayelerinden derleyerek hazırladıkları “Kadının Adı Var” gösterisini belediyelere, STK’lara ve kurumlara yönelik olarak 3 kişi vermektedirler.

“Hayat Çocukla Güzel”, “İmza Kızın”, “İmza Karın” “İmza Ben” adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. İlk roman deneyimi çok yakında raflarda. Türkiye’nin ilk blog yazarlarından olup 2005 yılından beri blog yazmaktadır. Evli, bir kız çocuğu annesi, bir golden retreiver köpek sahibidir.

Armağan Portakal ile çıktıkları yolda #2kadinAnadoluda diyerek doğal ve kültürel zenginliklerin tanıtımına katkıda bulunmaktadır.