Sağlıklı Beslenme Piramidi

GIDA yiyin. Çok fazla yemeyin. Çoğunlukla BİTKİ yiyin. ~Michael Pollan

Sağlıklı beslenme piramidinden de görüldüğü üzere, su en iyi gıdadır. Doğduğumuzda vücut yapımızın %90'ı sudan oluşur. Sağlıklı bir vücut için ihtiyacımız olan gerekli miktarı almak için, her gün su (pH seviyesi 8 ile 10 arasında olan saf ve alkali su) ve bitki çayı (zencefil, ginseng, ekinezya, adaçayı, limon, vb.) tüketmeliyiz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, beslenmemizin temeli olmalıdır. Bu sebzeler kalori başına yüksek miktarda besin içerir. Lahana, ıspanak, roka, vb. tüketilmesini öneririz. Baklagiller, bitki temelli proteinler için iyi kaynaklardır ve besin seviyelerini artırmak için filizlendirilmeleri halinde en iyi hale gelirler. Fasulye, bezelye, mercimek, vb. tümü, filizlendirilebilen baklagillerdir.

Tam tahıllar, yüksek kalori içermeleri nedeniyle sınırlı miktarlarda tüketilmelidir ancak yine de beslenmemizin bir parçası olabilirler. Esmer pirinç, arpa, kinoa, yulaf, tam buğday, vb., tam tahıllara örnek verilebilir.

Meyveler antioksidan ve bitkisel gıda bakımından zengindir ancak içerdikleri şeker miktarı nedeniyle kısıtlı şekilde tüketilmelidir. Meyveler, mevsimlerinde, organik olarak ve çeşitli renklerde tüketilmelidir.

Tohumlar ve kabuklu yemişler, sağlıklı yağın (omega 3-6-9) iyi ve doğal kaynaklarıdır. Çiğ ve tuzsuz olarak tüketilmeleri daha iyidir. Yüksek kalori özelliklerinin bilinmesi ve buna göre sınırlı miktarlarda tüketilmeleri çok önemlidir.

Düşkünlük, diğer her şeyin tüketilmesidir. Süt ürünleri, et, balık, tatlı, alkol, risotto, spagetti, kahve, vb., beslenmeden ziyade eğlence amacına ilişkin kabul edilmelidir. Dolayısıyla, aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

The Life Co. 'nun kurucusu Ersin Pamuksüzer'in daha iyi bir yaşama yolculuğunu anlattığı "Hayatınızı Değiştirmek İçin Hızlı Bir Rehber" adlı yayınından alınmıştır.