Gıda, Zihin, Hareket & Çevre Alanlarındaki Uyumsuzluk

Gıda amacını yitirdi ve bir eğlence türü ile zehir unsuru haline geldi. İnsanlar, sağlıklı gıdalar yemek yerine işlenmiş gıdalarla besleniyor ve bu da, vücudumuz ve sağlığımız için sürekli bir yük görevi görüyor.

Tümü vücut ve zihin tarafından baş edilebilecek olan sınırlı sayıda tetikleyici içeren bir hayata doğmuş olmamız gerekirdi. Ancak, 21. yüzyıl dünyasında, her gün karşılaşacağımız en az 600 veya daha fazla tetikleyici bulunuyor. Bu tetikleyiciler, "kronik stres" adını verdiğimiz şeyi oluşturan etkenlerdir.

Günümüz dünyasında, vaktimizin çoğunu uyuşuk halde, saatlerce oturarak, yürüyen merdiven ve asansörleri kullanarak, koltukta uzanırken TV izleyerek, her yere arabayla giderek ve neredeyse hiç yürümeyerek ya da spor yapmayarak geçiriyoruz. Halbuki doğa, hayatta kalmak için hareket etmemizi gerektiriyor.

Artık, birçok binadan ve çok az yeşillikten oluşan kirli ve zehirli bir doğa ve sosyal ortamda yaşıyoruz. Bilgiler, haberler ve sosyal medyayla boğularak, her geçen gün doğadan daha da uzaklaşıyoruz.

The Life Co. 'nun kurucusu Ersin Pamuksüzer'in daha iyi bir yaşama yolculuğunu anlattığı "Hayatınızı Değiştirmek İçin Hızlı Bir Rehber" adlı yayınından alınmıştır.