Ağır Metalleri Karaciğerden Atmanın 14 Yolu

Vücudumuz, metal borularla bağlanmış musluktan içtiğimiz sudan aldığımız herhangi bir ağır metali depolayabilir.

Ağır Metaller. Vücudumuzdan atılmaları neden önemli? Çünkü ağır metaller toksin içeriklidir: hücrelerimize zarar verirler ve bizi hasta ederler. Bu sebepten ötürü, sadece karaciğeri değil bağışıklık sistemimizi, beyni, böbrekleri ve bağırsakları da olumsuz etkileyen ağır metalleri karaciğerden nasıl arındıracağımızı bilmek önemlidir. O zaman bugün basit önerileri hayata geçirmekle başlamaya ne dersiniz?

1. Ağır Metalleri Vücudumuzdan Atmanın Önemi

su
Ağır metaller organik ve inorganik olarak ikiye ayrılırlar. Organik olanların kökeni bazı ilaçlara dayanır. Fakat dikkat edin, bu zararlı maddeler aynı zamanda alkol vetütünün içinde de bulunuyor. Bunlar vücudumuzun ve sağlığımızın iyiliği için uzak durmamız gereken alışkanlıklar.

İnorganik kökenli ağır metaller nelerdir? İnorganik toksinler besin yoluyla veya hava/çevre kirliliği sebebiyle vücudumuza girerler. Bazen de kimya sektöründe veya ağır metallerin dahil olduğu bir işte çalışmak da sağlığımızın bozulmasına yol açabilir.

Er ya da geç bu toksinleri vücudumuzdan düzgünce atamazsak rahatsızlık çekiyor olacağız. Bu ağır metallerin vücudumuzda nerde biriktiğini biliyor musunuz? Lenf sisteminde ve büyük bir çoğunlukla karaciğerde. Bu da sağlığımız için bir tehdit demektir.

2. Genellikle maruz kaldığımız ağır metaller hangileridir?

agir metaller
Eminiz ki bu sizi şaşırtacak. Bazen sağlıklı yaşam çabalarımıza rağmen, kendimizi toksinleri tüketir halde buluyoruz. Şehirlerdeki kirlilik, içtiğimiz su veya besinlerdeki kimyasallar genellikle bizi hasta eden kaynaklardır. Sizin için olası kaynakları içeren bir liste hazırladık:

  • Arsenik: Vücudumuza en fazla zararı olan maddedir. Genellikle nerde bulunduğunu biliyor musunuz? Çeşme suyunda. Problemi oluşturan şey ise tarım ilacı ve doğal filtreleme kullanımı. Aynı zamanda arsenik içeren çalışma ortamlarında bulunmak da buna maruz kalmanın diğer bir sebebi.
  • Kurşun: Genellikle kurşunu musluktan akan sudan veya sebze gibi besinlerde kullanılan tarım ilacından dolayı tüketmiş oluyoruz.
  • Cıva: Cıvayı nasıl tükettiğimizi biliyor musunuz? Balık ve deniz ürünleri yiyerek.
  • Kadmiyum: Kadmiyum, tarım gübrelerinde bulunuyor. Bunu sebze veya meyve yiyerek zaten farketmeden tüketiyoruz. Fakat, endişeye gerek yok, sayısal değerleri genellikle düşük ama uzun vadede tehlikeli olabilir. Yani, vücudunuzu arındırmanın yollarını iyi bilirseniz, problem yok demektir!

Ağır metalleri karaciğerinizden atmanın 14 yolu

klorofil

1. Güne hiçbir şey yemeden önce bir diş sarımsak yiyerek başlayın. Bunun için, bir diş sarımsağı soyun, yıkayın, üçe bölün ve su ile yutun. Kokusu için endişe etmeyin, daha sonra limon suyu içip kokuyu yok edebilirsiniz veya ksilitol içerikli sakız çiğneyip de kokuyu giderebilirsiniz. Şüphesiz, güne sarımsak yiyerek başlamak ağır metalleri karaciğerinizden uzaklaştırmanın güzel bir yoludur.

2. Karahindiba: Öğle yemeğinden sonra karahindiba çayı demlemeye ne dersiniz? Karahindiba detoks için çok faydalı bir bitkidir.

3. Enginar suyu: Bunu haftada 2 kez uygulamalısınız. 2 tane enginarı alın ve 1 litre (4.2 bardak) suda kaynatın. Enginarlar yumuşayınca, sudan alın. Enginarların kaynamış suyunu bütün gün boyunca içebilirsiniz. Nefis! Öneri: biraz limon suyu eklerseniz daha faydalı olacaktır.

4. Klorella (Chlorella pyrenoidosa): Ağır metalleri vücuttan arındırmanın güzel bir yoludur. Organik marketlerde bulabilirsiniz.

5. Klorofil: Klorofil organik marketlerde kolaylıkla bulunabilir. Karaciğere yararlıdır ve bağışıklık sistemine de iyi gelir.

6. Kişniş: Şu andan itibaren salatalarınıza ve çorbalarınıza birkaç yaprak kişniş eklemeyi ihmal etmeyin! Bağışıklık sistemine çok iyi geldiği gibi, cıva, alüminyum ve kurşunu vücudumuzdan atmaya yardımcı olur.

7. Greyfurt ve portakal suyu: Bu meyve suyu, vücudu arındırmaya yardımcı olan harika bir C vitamini karışımıdır. Her sabah içebilirsiniz, eminiz ki seveceksiniz!

8. Yulaf ezmesi: Kahvaltı için harika bir seçenek! Yulaf ezmesi, çinko ve selenyum bakımından zengindir ve bu iki mineral de bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve ağır metalleri vücudumuzdan atmaya yardımcı olur.

9. Tam tahıllı pirinç: İçindeki çinko sağlığınıza çok iyi gelecek. Hem de lezzetli ve detoksa yardımcı!

10. Şeftali: Bu lezzetli meyve doğal vitamin ve mineral bakımından adeta hazine gibidir ve bu vitamin ve mineraller de ağır metalleri atmak için etkilidir.

11. Brokoli: Brokoli karaciğeri arındırmaya yarayan en iyi sebzelerden bir tanesidir. Fakat, sadece organik brokoli almak gerekir, çünkü diğerleri tarım ilacı kullanılarak yetiştirilmektedir.

12. Çiğ Ispanak: Ispanak klorofil bakımından çok zengindir. Eğer çiğ yerseniz içindeki besin değerlerinin daha da faydasını göreceksiniz.

13. Brezilya kestanesi (Bertholletia excelsa): Nefis! Çinko ve selenyum bakımından da çok zengin, ki bu elementler de artık biliyoruz ki, ağır metalleri uzaklaştırma konusunda idealler.

14. Soğan: Bugün soğan yediniz mi? Peki salatanıza eklediniz mi? Unutmayın ki, soğan sülfür bakımından zengin ve de alüminyum gibi ağır metalleri nötrlemek için ideal.

Kaynak: http://sagligabiradim.com/agir-metalleri-karacigerden-atmanin-14-yolu/