Geyşa Nedir? Tarihi ve Bilgiler

Geyşa kavramı 1600-1868 dönemleri arasında ortaya çıkmıştır.

17'nci yüzyıldan beri

Japon kültüründe geleneksel dansçı ve şarkıcı kadınlar olan geyşalar, 17'nci yüzyıldan beri eğlence hayatında erkek müşterilere şarkı, dans ve sohbet ile eşlik etmektedir. İlk geyşalar taikomoçi ya da hokan denilen dansçı ve şarkıcı erkeklerden ibaretti. Ancak daha sonra bu gruplara kadınlar da dahil oldu ve zamanla kadınların yaptığı bir meslek haline dönüştü.

Hayat kadınlığı mıdır?

Peki en merak edilen sorunun cevabı, geyşalık hayat kadınlığı mıdır? 1700'lerde geyşalık ortaya çıktığında hayat kadınlığı ile aynı görülüyordu. Ancak daha sonra geyşalar, resmi toplantılar da dahil olmak üzere çeşitli sosyal, politik her türlü toplantıya dahil oldu. Günümüzde de geyşa eğlenceleri en pahalı eğlenceler olarak kabul ediliyor. Geyşalar, mesleklerini bir ömür boyu sürdürebiliyor. Geyşalar asla müşterileriyle para karşılığında cinsel ilişkiye girmezler. Partilere ve çay evlerine giderler, dans edip şarkı söyler ve müşterileriyle sohbet ederler.

Sanata ilgileri olmalı

"İyi bir geyşa olmanın kriteri nedir?" sorusunun cevabı basit: İyi bir geyşa olabilmek için genç ve güzel olmaktan ziyade sanata olan ilgi, yetenek ve tatlı dil ile müşteriyi iyi ağırlama gibi özellikler gerekiyor. Geyşaların bir değil en az birkaç sanat dalında eğitim görmesi zorunludur. Mesleği bırakan geyşaların müşterileriyle evlendiklerine de rastlanmaktadır. Geyşaların eğlence ve parti sırasında yiyecek yemek gibi bir durumları yoktur. Bu eğlencelere dahil olan geyşalar çay veya sake içebilirler. Geleneksel geyşalık günümüzde Tokyo'da ortadan kalkmış durumda, başta Kyoto olmak üzere diğer yerlerde ise geleneksellikten uzaklaşılmış durumda.

Ağır şartlar altında

Her ne kadar eskiden geyşa evlerindeki kurallar fazlasıyla katı olsa da ve bu katı olma durumu çeşitli filmlere konu olsa da günümüzde geyşa evlerindeki kurallar çok sıkı değildir. Sadece müşterilerden alınan bahşiş ya da hediyelerle bile geyşaların geçinebilmesi mümkündür. Geyşa evlerine bağlı olan geyşaların sayısında giderek düşüş yaşanmakla birlikte geyşa olacak kızlar bu geyşa evlerine verilir. Adına şikomi denilen kızlar tüm ev işleriyle ilgilenir. Ve disiplini kapabilmesi için ağır şartlar altında çalıştırılırlar.

Yabancı dil öğrenmeleri gerekiyor

Geyşa kostümleri genellikle ipek ve satenden yapılır. Kullanılan aksesuarlar genellikle kağıt, bambu ve ipekten el yapımıdır. Kullandıkları takma saç ve peruklar ise gerçek insan saçından olmak zorundadır. Özellikle geçmişte geyşalar günlerinin çoğunu araştırma yaparak, güncel olayları takip ederek geçiriyordu. Politikacılar ve iş adamları ile sohbet edebilecek yeterli bilgiye sahip olmaları gerektiği için güncel olayları takip etmeleri gerekiyordu. Günümüzde geyşaların, turistlerin yoğun ilgisinden ötürü müşterileriyle daha rahat iletişim kurabilmek için yabancı dil öğrendikleri biliniyor.

Kaynak Milliyet: http://www.milliyet.com.tr/Geysa-nedir--Geysalar-hakkinda-bilgiler-molatik-1214/