Çamurdan Evlerin Olduğu Köy: Tiebele

Tiebele Köyü Afrika’nın batısında Burkina Faso’da yer alıyor. Bu köyü diğer köylerden ayıran en büyük özelliği evlerin çamurdan, penceresiz ve rengârenk olması… İşte Tiebele Köyü’nün ilginç evleri…

Afrika’nın batısında yerleşik bir şehir olan Burkina Faso’nun güneybatı kesiminde; Tiebele olarak adlandırılan yaklaşık 1.2 hektarlık küçük bir köy bulunuyor. Kassena şehrinin kalbinde taht kurmuş olan Tiebele, sukhalalar ile yani penceresi bulunmayan rengârenk desenlerle bezenmiş evlerle dolu... Burkina Faso’da bilinen en eski etnik grup olan Kassenalılar, 15.yüzyıldan beri burada yaşamlarını sürdürüyor.

Kassenalılar aslında, zengin kültürlerini ifade etmek için doğal kaynaklarını kullanıyorlar. Tebeşir ve renkli çamurla dış duvarları boyayarak, karmaşık desenlerle evlerini dekore ediyorlar.

Evler son derece ince işçilik ve narin desenlerle işlenmiş… Her evin farklı bir geometrik şekli, farklı bir çizgisi bulunuyor. Duvar dekorasyonu her zaman Gurunsi kadınları tarafından yapılıyor. Gurunsi topluluğu MS 16. yüzyıldan kalma çok eski bir uygarlık olarak biliniyor. Genelde kil, kaolin ve kömür gibi yerel doğal malzemeler kullanılarak yapılan siyah, beyaz ve kırmızı renkleri kullanırlar.

Tiebele’deki evler, gerek iklimi gerekse olası düşmanları dikkate alınarak inşa edilmiş. Kapılar herhangi bir saldırı anı düşünülerek küçük inşa edilirken, evlerin hiçbirinde herhangi bir pencere bulunmuyor.

Afrika mimarisi genelde doğaya yakın bir mimari olarak biliniyor. Bir ev inşa edildikten sonra, içinde yaşayacak olan kişi iki gün bekler; eğer evin içinde bir kertenkele yürürse orası iyi bir ev sayılır ama yürümezse ev yıkılır.

Bu rengârenk ve eşsiz köy, yapılarının bütünlüğü sürdürmek için zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bölgeyi koruma adına, ekonomik kaynaklar üretmek amacıyla burasını bir kültürel turizm yeri olarak geliştirme konusunda bu bölgeye artan bir ilgi söz konusu şimdilerde.

Kaynak Hürriyet Seyahat: http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/penceresiz-evlerin-oldugu-koy-tiebele-40404409