Vegan Mozerella – Özlem Saraç’la Doyasıya Yaşamak

Bir çok vegan ya da vegan olmak isteyen takipçim var. Etik nedenlerden dolayı vermiş oldukları karara saygı duyuyorum ve bizim ülkemizde bitkisel bazlı beslenmenin çok zor olduğunu biliyorum. Bazı takipçilerim de var ki -benim gibi- kazein ya da laktoz intoleransı var. Süt ürünleri içinde bulunan bir bileşimden dolayı bağımlılık yapıyor. Dolayısıyla bir danışanıma süt ürünlerine bir süre veda edeceğiz dediğimde dünyası başına yıkılıyor. Allahtan bitkilerin dünyası bize sonsuz seçenekler sunacak kadar mucizelerle dolu. Mozerella benim en sevdiğim peynirlerden biri. Ve bu versiyona vegan takipçilerim bayılacak. Aynı mozerella dokusunda, tadı oldukça yakın, yumuşak jelimsi nefis.

VEGAN MOZERELLA 
Malzemeler :
1/2 su bardağı çiğ kaju
1 su bardağı su
2 yemek kaşığı karnıyarık otu tozu (aktarlarda ya da @thelifeco dan alabilirsiniz bu jelimsi dokuyu veren yoğun bir lif)
1 limon suyu
1 yemek kaşığı organik elma sirkesi
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı @naturelkapowders sarımsak tozu
1 çay kaşığı @naturelkapowders soğan tozu
2 yemek kaşığı besin mayası ( ops. @balyaorganik te satılıyordu bir ara peynir tadı veren b12 si bol bir takviye gıda vegan beslenmesinde yaygın)
HAZIRLANIŞI
Yapması gerçekten çok kolay. Tüm malzemeyi iyice pürüzsüz bir kıvam elde edindeye kadar blendırdan geçirin)
Mozerellalı tüm tariflerde kullanabilirsiniz. Bitkisel peynir, süt ve yoğurt çalışmalarım devam edecek. Tarifleriniz varsa sizin de denemek ve geliştirmek için alırım.

Görüntünün olası içeriği: yiyecek