Sebze Suları Nasıl Hazırlanır? Özlem Saraç’la Doyasıya Yaşamak

Yıllar yıllar önce ilk yaptığım atölyeler İçelim Güzelleşelim adını verdiğim Juicing atölyeleriydi. Kaç tane yaptım sayısını hatırlamıyorum ama sebze suları üzerine bir kitap yazacak kadar da çok okuyup yazmışım konu üzerine. Detoks diyince ilk akla gelen sebze suları oluyor. Bütünsel Detoks bir sıvı beslenme programı olmasa da bazı smoothie ve juice tarifleri var. Katılımcılardan çok duyduğum bir şey Özlem Hanım bizim sebze sularımız sizinkiler kadar güzel olmuyor. Nerede hata yapıyoruz? Bugün size vereceğim talimatları izlerseniz kendi muhteşem sebze sularınızı kendi damak tadınıza göre hazırlayabilirsiniz. Aslında çok kolay.
Buzdolabında bulduğumuz sebze ve meyvelerden bilinçsizce Juicer’a atmak yanlıştır. Yapılan hataların başında Juice’ları hazırlarken çok fazla meyve kullanmak gelir. Meyve demek şeker demektir ve aslında meyve sebze suyu yaparken sadece tat vermek için kullanılmalıdır. Sebze suyu yaparken aşağıdaki katmanlaır göz önünde bulundurun
Baz yapı: Salatalık, kereviz sapı, marul (yani su yerine baz yapıyı kullanıyoruz. Sebze suyumuza asla su koymuyor, eğer kıvamlı olursa içine bu baz yapıyı oluşturan sebzelerden koyuyoruz)
Yeşil yapraklılar: Ispanak, kara lahana, brokoli, pazı, kuzu kulağı (çok az suyu çıkar ve ne kadar çok koyarsanız o kadar iyi olan katman)
Sebzeler: Kabak, karnabahar, biber, domates, pancari, havuç (isteğe bağlı katman)
Nebati Otlar: Maydanoz, nane, roka (içlerinden sadece birini seçin yoksa sebze suyunuzun tadını bozarsınız)
Enerji veren antienflamatuvarlar: Zencefil
Alkali Arttıran: Limon
Tatlandırıcılar: Elma, armut, ananas (bir iki dilim )
Sebze suları hazırlama konusunda gelen sorulara göre ara sıra atölye notlarımdan size paylaşım yapacağım. O zaman... İçelim güzelleşelim!