Karabuğday Granola

 

Karabuğday adında buğday geçse de aslında ne buğday ne de tahıldır. Aslında kuzukulağıgiller familyasından bir bitkinin tohumudur ve daha çok kuruyemiş sınıfından sayabiliriz. Dolayısıyla bugün vereceğim tahılsız granola tarifi tahılsız ve glütensiz beslenenler için uygun. Tadı müthiş ve çıtırık tatları sevenler de bayılacak. Ara öğünde, tatlı ve atışmalık isteğinde çok tatmin edici ve kahvaltıda badem sütü, fındık, kaju ya da Hindistan cevizi sütüyle de harika oluyor. Taze meyvelerle müthiş bir sabah kahvaltısı. Granolanın sütsüz halini görmek için ikinci fotoğrafa bakmayı unutmayın.

KARABUĞDAY GRANOLA:

1 su bardağı kavrulmamış organik karabuğday tohumu (bu önemli Renkli piramit şeklinde tohumları alacaksınız esmer kavrulmuş karabuğdayları değil)
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesi
2 yemek kaşığı susam
1 kahve fincanı kurutulmuş turna yemişi (kızılcık da olabilir cranberry ne demek yardımcı olun bana:)
İsterseniz kuru üzüm, kurudut ya da gün kurusu kayısı da olur.
1 yemek kaşığı tarçın
3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da tereyağı
1 kahve fincanı fındık
1 kahve fincanı badem
2 yemek kaşığı ayçekirdeği
1/2 kqhve fincanı ceviz
Tatlandırmak için: 3 yemek kaşığı bal ( elma rendesi ya da hurma şurubu da kullanabilirsiniz)

Hazırlanışı:

Tüm malzemeyi derin bir kapta karıştırın. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine koyduğunuz karışımı 175 derecede sık sık karıştırarak 20 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra balı karıştırın. Kuruyunca kıtırlaşacak. Hurma şurubu ya da elma püresi kullanacaksanız tüm malzemeyle karıştırarak pişirebilirsiniz. Aşure gibi bizim damak tadımıza çok uygun.