Evde Meyve Cipsi Nasıl Yapılır?

Kışın hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşayan insanlar her zaman yazın tükettiği besinleri kışa saklamanın yollarını aramışlardır. Bu yolları ararken de pek çok yeni keşif ortaya çıkmıştır. Reçel, pekmez, turşu, konserve, kurutulmuş meyveler vs. bu arayışın sonucu ortaya çıkmış ürünlerdir. Meyve cipsi de yüzyıllardır farklı şekillerde bilinen ama son zamanlar bu isim ile popüler olmuş gelecekte ise insanoğlunun vazgeçilmez alışkanlıklarından olacağına inandığımız bir besindir. İçine hiç bir katkı maddesi girmediği için oldukça sağlıklıdır. Kurutulmuş meyvelerden farkı çok ince dilimlenmesi ve fırınlanmasıdır. Muz, elma, çilek, kabak, ayva, portakal, greyfurt  gibi meyveler kurutulup tüketilebilir. Çocuklar için çok hayati öneme sahiptir çünkü % 60 oranında yağ içeren patates cipslerine olan bağımlılıktan kurtulmak için önemlidir.

Püf Nokta: Taze meyveleri fırında kurutarak meyve cipsi yapmak biraz zordur. Eğer kıtır kıtır olmasını istiyorsanız meyveleri 2-3 gün güneşte kuruttuktan sonra fırınlamak daha iyi sonuç verecektir. Cipsleri önce güneşte kurutup sonra fırında kıtır hale gelmesini istiyorsak fırında kalma süresi aşağıda yazan sürelere göre 1/3 oranında azalacaktır. Yani kurutulmuş meyveden meyve cipsi yapmak için fırında meyvenin cinsine göre 15 dakka-30 dakka bekletmek yeterlidir.

Fırında Meyve Cipsi Nasıl Yapılır? 

Çok genel olarak anlatmak gerekirse; kullanılacak meyve ince dilimler haline kesilir ve yağlı kağıt üzerine meyve dilimleri serilir. Fırın ise meyvenin sertliğine göre ( elma, muz, portakal, çilek gibi meyveler için 110-120 derece, havuç gibi orta sertlikte meyveler için 180 derece daha sert meyveler için 200 derece) uygun derecede ısıtılır ve ortalama 1 ile 2 saat arasında fırında pişirilir. Daha ayrıntılı olarak,

Elma Cipsi Yapımı-Fırında Elma Kurusu Yapımı

Elma Cipsi

Elma cipsi en popüler meyve cipsidir. Elmalar ince ince dilimlenir ve elmaların kararmaması için dilimler üzerine bir iki damla limon suyu dökülür ve dilimlerin üzerine yayılır. Yağlı kağıt üzerine dilimler serilir ve dilimlerin birbirine çok bitişmemesi sağlanır. En son ise dilimlerin üzerine isteğe göre tarçın, kekik veya fesleğen kurusu dökülebilir. Ardından elma cipsleri, 120 dereceye ısıtılmış fırına atılarak 1 saat kadar pişirilir. Fırın fanlı programda çalışırsa daha çıtır cipsler elde edilir. Ayrıca ara sıra fırının kapağını açmak da buharın dışarıya çıkması ve elma dilimlerinin daha fazla kurumasını sağlayacaktır.

Zeytin Cipsi Yapımı- Zeytin Kurusu Yapımı

Siyah zeytinlerin çekirdekleri çıkartılır ve dilimlenmeden yağlı kağıt üzerine serilir. Üzerine çok az miktarda zeytinyağı sürülür, en son üzerine kekik yada fesleğen gibi baharatlar eklenir. Daha sonra 120 dereceye ısıtılmış fanlı fırında 1-1.5 saat fırınlanır. Zeytin cipsi, oldukça lezzetli, besleyici ve doyurucu bir besindir.

Portakal Cipsi Yapımı

Portakal Cipsi, Limon Cipsi

Portakallar iyice yıkanır ve ince ince dilimlenir. Portakal dilimleri kağıt havlu üzerine serilir bir süre havlunun dilimlerdeki suyu çekmesi beklenir. Fırın fanlı ayarda 80 derecede çalıştırılır. Fırın tepsini üzerine yağlı kağıt serilir ve portakal dilimleri yağlı kağıdın üzerine dizilir.  kadar 1 saat kadar 80 derecede fanlı ayarda fırın içerisinde pişirilir. Ardından portakal dilimleri ters çevrilerek 45 dakika kadar pişirilir. Ara ara fırının kapağı açılarak fazla buharın dışarı çıkması sağlanır. Aynı tarif limon, greyfurt, bergamot, turunç ve mandalina için de geçerlidir. Portakal cipsleri evde her alanda kullanılabilir.

Çilek Cipsi Yapılımı

Çilek Cipsi

Çilekler iyice yıkanır ve sapları ayıklanır. Sap kısmından en alt kısmına olacak şekilde iki yada üç parçaya dilimlenirler. Yağlı kağıt üzerine serilen çilek dilimleri 80-90 derece ısıtılmış fırında 1 saat pişirilir. Ardından dilimler ters çevrilir ve 45 dakika kadar pişirilir. Ara ara fırının kapağı açılır.

Evde Muz Cipsi Yapımı

Aynı şekilde muzlar ince ince dilimlenir ve yağlı kağıt üzerine serilir. 120 dereceye ısıtılmış fan ayarı açık fırında 30 dakika pişirilir. Ardından muz dilimleri ters çevrilerek 30 dakika daha pişirilir.