Hakkımızda

Çalışmalarımızı sürdürebilmek, kendimize fon yaratabilmek için bir marka yarattık bu marka altında elimizden geldiğince el emeği küçük hediyelikler üretmek istemekteyiz marka adımız AQAŞ markamız için Nigar Bilgen tasarım direktörlüğü yapmaktadır.

Nigar bilgen İstanbul doğumlu. Tekstil art sanatçısı. UAL (Universıty of the Art’s London) da moda tekstil tasarım eğitimi aldı. Tekstil iç mimarlık alanında master yaptı. 2006 da kendi  Tasarım ve Danışmanlık firmasını kurdu. Özellikle Victoria ve Edwardian dönemlerini kapsayan (1850 -1920) tekstil kostüm ve mobilya tarihi araştırmacısı. Bu alanda  moda, sinama, mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalara danışmanlık ve vintage ürün desteği veriyor. Sanatçı, yıllar içerisinde eğitimini aldığı çeşitli sanat disiplinleri ile özellikle geri dönüsüm, sürdürülebilirlik alanlarında  “sıfır atık felsefesi” ile Re-think (yenıden dusun) çatısı altında tekstil, cam, ahşap ve metal üzerine Eco tasarımlar ürettiği projeler yürütüyor. Bu konuda yurt dışında TFRC  Textile Futures Research Centre (Geleceğin Tekstil Araştırma Merkezi ) Textİle Socity ve Ethicalista gibi  Eco tasarım, sürdürülebilir tasarım ve yeşil ekonomiyi destekleyen kuruluşlarla dönüşüm sergileri ve work-shop çalısmaları düzenliyor. 1995 yılından beri Londra’da yaşıyor, ihtisas konularındaki bilgi , disiplin ve çalısmaların Türkiye’ de hayata geçmesi, yaygınlaşması için Türkiye’de yerel belediye ve sivil toplum örgütleriyle çalısmalarını sürdürmekte. İyi ki Üsküdar var markasının oluşum sürecinin başından beri tasarım ve marka çalısmalarına destek olan Nigar Bilgen özellikle geri dönüşüm projelerinin yürütülmesine liderlik etmektedir. Bunun dışında doğal hayat, çevre ve iklim değişikliği alanlarında aktivist, düşünür ve yazar olan Nigar Bilgen Dünya Kadın Kültür Platformu kurucu üyesi olarak, kadın kültürünü destekleyen sergi ve projelerle, İstanbul’da kurulacak olan Kadın Kültür müzesine finans sağlamak amacıyla kurulmuş, tekstil atıklarını değerlendiren ve kadın istihdamına öncelik veren bir moda markası olan Aqas’ın tasarım direktörlüğünü yapmaktadır.

Hakkımızda Düşündükleriniz

[/span4]

Prensiplerimiz

1.

Kültür seviyesini geliştirmek

İnsanların bilgi ve kültür seviyesini geliştirmek için olanak yaratmak ve geniş bir aile oluşturmak. Bölgelerindeki kültürel geçmişten günümüze ulaşan değişimleri anlatabilmek, genel düzeyde bilgi vermek, görsellerle kültürel gelişmelerini sergilemek. Geçmişe dönük saygı unsuru yaratacak farklı kültürleri tanıtmak, iki kültür arasında sevgi ve bağlılık unsurunu oluşturmak.

2.

Tarihe tanıklık eden şehirler.

Tarihe tanıklık eden şehirlerimizin kadın kültüründeki önemini vurgulamak. Uzun süreli medeniyetler kurmuş, bilgi ve becerileri dünyayı etkilemiş iller, çevresi bölgeler özellikle tercih edilecek belirlenmiş bölgelerdeki kadın kültürel birikimleri, uygulamaları anlatacak, deneyimlenerek uygulamalar sergilenecektir.

3.

Süreklilik sağlanması.

Bölgedeki çalışmaların devamlılığının sağlanması, bu doğrultuda ; gereken her türlü kültürel birikimlere ilişkin sunumların hazırlanması, gerektiğinde festival, sergi, tanıtım günleri vb. etkinliklerle heyecan yaratılması sağlanacaktır.

Bir cevap yazın